See eibitar on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "eibito",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "mwl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eibitar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "eibitando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "eibitado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitáren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eibito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "eibitais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "eibítan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "eibitaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitabas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitábamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitábades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitában",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "eibiteste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "eibitestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "eibitórun",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "eibitara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitárades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitáran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitarei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitarie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitaries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitariemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitariedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitarien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibites",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibiteis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibíten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitássedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitássen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitáren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "eibita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "eibitar (first-person singular present eibito, first-person singular preterite eibitei, past participle eibitado)",
"name": "mwl-verb"
}
],
"hyphenation": [
"ei‧bi‧tar"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ei‧bi‧tar"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "mwl-conj"
}
],
"lang": "Mirandese",
"lang_code": "mwl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Mirandese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Mirandese verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"english": "avoidable",
"translation": "avoidable",
"word": "eibitable"
}
],
"glosses": [
"to avoid"
],
"id": "en-eibitar-mwl-verb-pI59IyuX",
"links": [
[
"avoid",
"avoid"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ejbiˈtaɾ/"
},
{
"ipa": "[ɐj.β̞iˈt̪aɾ]"
},
{
"rhymes": "-aɾ"
}
],
"word": "eibitar"
}
{
"derived": [
{
"english": "avoidable",
"translation": "avoidable",
"word": "eibitable"
}
],
"forms": [
{
"form": "eibito",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "mwl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eibitar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "eibitando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "eibitado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitáren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eibito",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "eibitais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "eibítan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "eibitaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitabas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitábamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitábades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitában",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "eibiteste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "eibitestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "eibitórun",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "eibitara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitárades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitáran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitarei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitarie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitaries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "eibitariemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitariedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitarien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibites",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibiteis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibíten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitássedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitássen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "eibitáren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "eibita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "eibitai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "eibitar (first-person singular present eibito, first-person singular preterite eibitei, past participle eibitado)",
"name": "mwl-verb"
}
],
"hyphenation": [
"ei‧bi‧tar"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ei‧bi‧tar"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "mwl-conj"
}
],
"lang": "Mirandese",
"lang_code": "mwl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Mirandese entries with incorrect language header",
"Mirandese lemmas",
"Mirandese terms with IPA pronunciation",
"Mirandese verbs",
"Mirandese verbs ending in -ar",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Mirandese/aɾ",
"Rhymes:Mirandese/aɾ/3 syllables"
],
"glosses": [
"to avoid"
],
"links": [
[
"avoid",
"avoid"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ejbiˈtaɾ/"
},
{
"ipa": "[ɐj.β̞iˈt̪aɾ]"
},
{
"rhymes": "-aɾ"
}
],
"word": "eibitar"
}
Download raw JSONL data for eibitar meaning in All languages combined (8.4kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'personal non-finite' base_tags={'participle', 'past'}",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'you' base_tags={'error-unrecognized-form', 'first-person', 'singular'}",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'el/eilha'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'bós'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eilhes/eilhas'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'personal non-finite' base_tags={'error-unrecognized-form', 'participle', 'past'}",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'you' base_tags={'error-unrecognized-form', 'indicative', 'singular'}",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'el/eilha'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'bós'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eilhes/eilhas'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'you' base_tags={'error-unrecognized-form', 'subjunctive', 'singular'}",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'el/eilha'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'bós'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eilhes/eilhas'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'you' base_tags={'error-unrecognized-form', 'imperative', 'singular'}",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'el/eilha'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'bós'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eilhes/eilhas'",
"path": [
"eibitar"
],
"section": "Mirandese",
"subsection": "verb",
"title": "eibitar",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.