"eibitar" meaning in All languages combined

See eibitar on Wiktionary

Verb [Mirandese]

IPA: /ejbiˈtaɾ/, [ɐj.β̞iˈt̪aɾ]
Rhymes: -aɾ Head templates: {{mwl-verb}} eibitar (first-person singular present eibito, first-person singular preterite eibitei, past participle eibitado) Inflection templates: {{mwl-conj}} Forms: eibito [first-person, present, singular], eibitei [first-person, preterite, singular], eibitado [participle, past], no-table-tags [table-tags], eibitar [infinitive], eibitando [gerund], eibitado [masculine, participle, past, singular], eibitada [feminine, participle, past, singular], eibitados [masculine, participle, past, plural], eibitadas [feminine, participle, past, plural], eibitar [error-unrecognized-form, infinitive, singular], eibitares [error-unrecognized-form, infinitive, second-person, singular], eibitarmos [error-unrecognized-form, first-person, infinitive, plural], eibitardes [error-unrecognized-form, infinitive, plural], eibitáren [error-unrecognized-form, infinitive, plural], eibito [error-unrecognized-form, indicative, present, singular], eibitas [indicative, present, second-person, singular], eibita [error-unrecognized-form, indicative, present, singular], eibitamos [first-person, indicative, plural, present], eibitais [error-unrecognized-form, indicative, plural, present], eibítan [error-unrecognized-form, indicative, plural, present], eibitaba [error-unrecognized-form, imperfect, indicative, singular], eibitabas [imperfect, indicative, second-person, singular], eibitábamos [first-person, imperfect, indicative, plural], eibitábades [error-unrecognized-form, imperfect, indicative, plural], eibitában [error-unrecognized-form, imperfect, indicative, plural], eibitei [error-unrecognized-form, indicative, preterite, singular], eibiteste [indicative, preterite, second-person, singular], eibitou [error-unrecognized-form, indicative, preterite, singular], eibitemos [first-person, indicative, plural, preterite], eibitestes [error-unrecognized-form, indicative, plural, preterite], eibitórun [error-unrecognized-form, indicative, plural, preterite], eibitara [error-unrecognized-form, indicative, pluperfect, singular], eibitaras [indicative, pluperfect, second-person, singular], eibitáramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], eibitárades [error-unrecognized-form, indicative, pluperfect, plural], eibitáran [error-unrecognized-form, indicative, pluperfect, plural], eibitarei [error-unrecognized-form, future, indicative, singular], eibitarás [future, indicative, second-person, singular], eibitará [error-unrecognized-form, future, indicative, singular], eibitaremos [first-person, future, indicative, plural], eibitareis [error-unrecognized-form, future, indicative, plural], eibitaran [error-unrecognized-form, future, indicative, plural], eibitarie [conditional, error-unrecognized-form, indicative, singular], eibitaries [conditional, indicative, second-person, singular], eibitariemos [conditional, first-person, indicative, plural], eibitariedes [conditional, error-unrecognized-form, indicative, plural], eibitarien [conditional, error-unrecognized-form, indicative, plural], eibite [error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], eibites [present, second-person, singular, subjunctive], eibitemos [first-person, plural, present, subjunctive], eibiteis [error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], eibíten [error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], eibitasse [error-unrecognized-form, imperfect, singular, subjunctive], eibitasses [imperfect, second-person, singular, subjunctive], eibitássemos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], eibitássedes [error-unrecognized-form, imperfect, plural, subjunctive], eibitássen [error-unrecognized-form, imperfect, plural, subjunctive], eibitar [error-unrecognized-form, future, singular, subjunctive], eibitares [future, second-person, singular, subjunctive], eibitarmos [first-person, future, plural, subjunctive], eibitardes [error-unrecognized-form, future, plural, subjunctive], eibitáren [error-unrecognized-form, future, plural, subjunctive], - [error-unrecognized-form, imperative, singular], eibita [imperative, second-person, singular], - [first-person, imperative, plural], eibitai [error-unrecognized-form, imperative, plural], - [error-unrecognized-form, imperative, plural]
  1. to avoid Derived forms: eibitable (english: avoidable)
{
  "forms": [
    {
      "form": "eibito",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitei",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitado",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mwl-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitando",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitado",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitada",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitados",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitadas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitares",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitardes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitáren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibito",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eibítan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitaba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitabas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitábamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitábades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitában",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibiteste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitou",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitórun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitara",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitaras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitáramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitárades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitáran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitará",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitaremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitareis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitaran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitaries",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitariemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitariedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibites",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibiteis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibíten",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitasse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitasses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitássemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitássedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitássen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitares",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitardes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitáren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "eibitar (first-person singular present eibito, first-person singular preterite eibitei, past participle eibitado)",
      "name": "mwl-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ei‧bi‧tar"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "ei‧bi‧tar"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "mwl-conj"
    }
  ],
  "lang": "Mirandese",
  "lang_code": "mwl",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mirandese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mirandese verbs ending in -ar",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "avoidable",
          "translation": "avoidable",
          "word": "eibitable"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to avoid"
      ],
      "id": "en-eibitar-mwl-verb-pI59IyuX",
      "links": [
        [
          "avoid",
          "avoid"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ejbiˈtaɾ/"
    },
    {
      "ipa": "[ɐj.β̞iˈt̪aɾ]"
    },
    {
      "rhymes": "-aɾ"
    }
  ],
  "word": "eibitar"
}
{
  "derived": [
    {
      "english": "avoidable",
      "translation": "avoidable",
      "word": "eibitable"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "eibito",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitei",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitado",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mwl-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitando",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitado",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitada",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitados",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitadas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitares",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitardes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitáren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibito",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eibítan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitaba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitabas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitábamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitábades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitában",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibiteste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitou",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitórun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitara",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitaras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitáramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitárades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitáran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitará",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitaremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitareis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitaran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitaries",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitariemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitariedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibites",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibiteis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibíten",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitasse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitasses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitássemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitássedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitássen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitares",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitarmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitardes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitáren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eibita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eibitai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "eibitar (first-person singular present eibito, first-person singular preterite eibitei, past participle eibitado)",
      "name": "mwl-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ei‧bi‧tar"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "ei‧bi‧tar"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "mwl-conj"
    }
  ],
  "lang": "Mirandese",
  "lang_code": "mwl",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Mirandese entries with incorrect language header",
        "Mirandese lemmas",
        "Mirandese terms with IPA pronunciation",
        "Mirandese verbs",
        "Mirandese verbs ending in -ar",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Mirandese/aɾ",
        "Rhymes:Mirandese/aɾ/3 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "to avoid"
      ],
      "links": [
        [
          "avoid",
          "avoid"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ejbiˈtaɾ/"
    },
    {
      "ipa": "[ɐj.β̞iˈt̪aɾ]"
    },
    {
      "rhymes": "-aɾ"
    }
  ],
  "word": "eibitar"
}

Download raw JSONL data for eibitar meaning in All languages combined (8.4kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'personal non-finite' base_tags={'participle', 'past'}",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'you' base_tags={'error-unrecognized-form', 'first-person', 'singular'}",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'el/eilha'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'bós'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eilhes/eilhas'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'personal non-finite' base_tags={'error-unrecognized-form', 'participle', 'past'}",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'you' base_tags={'error-unrecognized-form', 'indicative', 'singular'}",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'el/eilha'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'bós'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eilhes/eilhas'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'you' base_tags={'error-unrecognized-form', 'subjunctive', 'singular'}",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'el/eilha'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'bós'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eilhes/eilhas'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: eibitar/Mirandese 'you' base_tags={'error-unrecognized-form', 'imperative', 'singular'}",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'el/eilha'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'bós'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eilhes/eilhas'",
  "path": [
    "eibitar"
  ],
  "section": "Mirandese",
  "subsection": "verb",
  "title": "eibitar",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.